Продължете към съдържанието
Начало » Календар » Откриване на Ущилищен STEM център

Откриване на Ущилищен STEM център

На 12 май 2026 г. в ПГМТ „Юрий Гагарин“ – Русе⁠ тържествено бе открит новият Училищен STEM център, изграден със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“. Събитието се превърна в истински празник на иновациите, технологиите и съвременното професионално образование, демонстрирайки стремежа на училището да подготвя учениците за професиите на бъдещето.

Сред официалните гости на церемонията бяха Сашо Щерев – началник на отдел „Образование“ към Община Русе, Боряна Петкова – началник на отдел „Организационно-методическа дейност и контрол“ в РУО – Русе, Анелия Ангелова – старши експерт в Регионалното управление на образованието – Русе, доц. д-р инж. Пламен Мушаков – преподавател в Русенски университет „Ангел Кънчев“, доц. Георги Кадикянов – представител на академичната общност, Гицка Харизанова – представител на КТ „Подкрепа“, Пламен Атанасов – представител на Синдиката на българските учители, представители на Vivacom⁠ Русенската търговско-индустриална камара, обществения съвет към училището, учители, родители и партньори на гимназията.

Новият STEM център е разположен на втория етаж на училищната сграда и включва модерно оборудвани специализирани кабинети по „3D прототипиране“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“, както и иновативно отворено пространство във фоайето, предназначено за екипна работа, презентации и проектно обучение. Центърът е свързан с пет високотехнологични и модерно оборудвани класни стаи (ВОСКС), които създават интегрирана образователна среда от ново поколение и дават възможност за интерактивно и практически ориентирано обучение.

По време на откриването учениците впечатлиха гостите с редица иновативни демонстрации, експерименти и технологични разработки, които показаха реалните възможности на новото STEM пространство. В зоната „Зелени технологии и устойчиво развитие“ бяха представени модели на автомобил, задвижван с водородна енергия, както и практически демонстрации на трансформация на енергия чрез електролизна клетка, ветрогенератор и соларни панели. Учениците показаха знания и умения в областта на възобновяемите енергийни източници, устойчивото развитие и екологичните технологии.

Особен интерес предизвика кабинетът по „3D прототипиране“, където бяха демонстрирани VR приложения, програмиране и 3D моделиране чрез TinkerCad и OpenSCAD, работа с 3D принтер в реално време и практически примери за инженерно проектиране и трансформация на енергията. Посетителите имаха възможност да се докоснат до съвременни технологии, които вече са част от ежедневния учебен процес в гимназията.

С откриването на новия STEM център ПГМТ „Юрий Гагарин“ затвърждава своята позиция като едно от водещите професионални училища в региона, предлагащо модерна образователна среда, ориентирана към иновации, практически умения и подготовка на висококвалифицирани специалисти за съвременния пазар на труда.